RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK
| Tarikh | 02 April 2012 | Penyerapan ilmu: Bahasa |
| Hari | ISNIN | |
| Masa | 11.15 pagi – 11.45 pagi | |
| Kelas | 3 FADHIL | |
| Tajuk | 1.NOMBOR BULAT | |
| Kemahiran | 1.5.Pendaraban antara 6,7,8 dan 9 | |
| Hasil pembelajaran | 1.5.1.Murid dapat memahami pendaraban sebagai penambahan ulangan. | |
| | ||
| Set Induksi: | 1. Guru mempamer gambar guli tiga kumpulan enam-enam. 2.Guru meminta seorang murid mengira bilangan guli dalam satu kumpulan. 3. Murid membilang guli yang terdapat dalam satu kumpulan. 4. Murid menyatakan bilangan guli.(Ada 6 biji guli) 5. Guru bersoal jawab dengan murid bilangan guli dalam kumpulan kedua dan ketiga dan meminta murid membina ayat matematik.Enam tambah enam tambah enam sama dengan lapan belas(6+6+6=18) 6. Guru mengaitkan aktiviti dengan topik pelajaran hari ini iaitu pendaraban 6+6+6=18 sama dengan tiga kali enam sama dengan lapan belas (3x6)=18 | Perbendaharaan kata: Pendaraban, darab dengan, penambahan berulang, sama dengan, sifir jadual sifir |
| | ||
| Langkah 1: | 1. Guru menunjukkan kad gambar objek. 2. Guru dan murid bersoal jawab mengenai objek. 3. Murid diminta mengira bilangan objek dalam gambar tersebut bersama. 4. Guru meminta murid mengambil kad nombor yang sama dengan bilangan objek. 5. Murid menampal kad nombor di hadapan kelas. 6. Murid berbincang dengan guru aktiviti dari dalam buku teks. | BBM:
|
| | ||
| | ||
| Langkah 3: | 1. Murid diberi lembaran kerja. 2. Murid membilang objek dan kumpulan di dalam gambar. 3. Murid menulis ayat matematik darab bagi bilangan objek tersebut. | BBM: Lembaran kerja. |
| Penutup: | 1. Guru mempamerkan beberapa gambar dan ayat matematik darab. 2. Guru meminta murid membaca ayat matematik darab. 3. Murid mendengar penjelasan guru tentang pendaraban . 4. Guru meminta murid membuat kerja rumah dari buku kerja. | BBM: Bola. |
